Showing 225956 results

archival descriptions
Print preview View:

203 results with digital objects Show results with digital objects

CSR Limited microfilm deposit 1

  • AU NBAC M85
  • Deposit
  • 1653; 1804 - 1974

Section A Reels 1-18 consist of microfilm copies of CSR Sydney Library Archive Section files (originals in NBAC N305) containing correspondence, memoranda, extracts of minutes, legal documents, newspaper cuttings, reports, histories, publications, photographs, illustrations, and miscellaneous documents relating to CSR Limited, its officers, the Australian and international sugar industry, immigration and labour. Section B Reels 1-2 are closed. Section C Reels 1-19 are microfilm copies of Raw Sugar Marketing Division documents relating to the International Sugar Council, international sugar matters and charter parties. Section D Reel 1 consists of microfilm copies of Drug Master File 1324 containing information lodged with the Food and Drug Administration by CSR plus a microfilm reader index. Section E Reels 1-737 consist of microfilm copies of Head Office correspondence exchanged between branches, mills and officers. These reels continue the various Head Office correspondence series found within deposit 142 and on occasion into the early 1970s some correspondence begin with the microfilm series.

Colonial Sugar Refining Company Limited

CSR Limited Archives deposit 1

  • AU NBAC N305
  • Deposit
  • 1791 - 1986

The deposit consists of CSR Sydney Archives Section files containing correspondence, memoranda, extracts of minutes, legal documents, newspaper cuttings, reports, histories of the sugar industry, immigration and labour, bibliographies and papers re Knox family, publications, photographs, illustrations, and miscellaneous documents relating to CSR Limited, its officers, the Australian and international sugar industry. Also includes records relating to the Fiji sugar industry, pineapple activities in Fiji and Fiji tramways.

Colonial Sugar Refining Company Limited

Pacific History Records Room collection

  • AU ANUA 406
  • Series
  • 1792 - 1982

Printed material and copies of historical publications on the South Pacific, Micronesia, Solomon Islands, Papua New Guinea, Fiji, Hawaii, Samoan Islands, Philippine Islands; copies of correspondence, photocopies of ship logs, maps, thesis material, administrative papers relating to the management of the Department of Pacific and South East Asian records room, and sound reel tapes of interviews relating to the Rorovana Land Crisis, Bougainville Island, 1969.

Research School of Pacific and Asian Studies

Tooth and Company Limited miscellaneous collections

  • AU NBAC Z136
  • Deposit
  • c. 1823 - 1983

This is a mixture of records from Tooth and Company Limited including a collection of documents relating to the affairs of Tilden J Hilder who was employed by Tooth and Company as a traveller; board papers, files, reports and photographs.

Tooth and Company Limited

Australian Agricultural Company (Australian Office) deposit 2

  • AU NBAC 117
  • Deposit
  • 1824 - 1916

Despatches from London (1856-1916) and copies of despatches to London (1860-1916) with index (1978-1916); private letters from London (1910-1914); letterbook of confidential despatches (1876-1899); general letterbooks (1836-1838, 1850-1852); index prepared for Parry to correspondence concerning establishment and administration of Company before his arrival (1824-1829).

Australian Agricultural Company

Australian Agricultural Company (London Office) deposit 1

  • AU NBAC 78
  • Deposit
  • 1824 - 1929

All types of company records including despatches, correspondence, indexes; New South Wales ledgers of the Australian Agricultural Company; ledgers of the Peel River Land & Mineral Company for Moorlands, Avon Downs, Mount Alfred and Mount Margaret properties.

Australian Agricultural Company

Correspondence, abstracts of titles and leases relating to land

Relates to land in Sydney, Port Stephens, Newcastle and Liverpool Plains including The Retreat, Warrah and church and school land. Correspondents include John Thomas Campbell, James Macarthur, Mary Reiby, Robert Dawson, John Armstrong, John Oxley, SA Perry, Charles Couper, Alexander MacLeay, TC Harington, Henry Dumaresq, TL Mitchell, James Ralfe, Phillip Parker King, Edward Deas Thomson, JE Ebsworth, JS Norton, G Cooper Turner and other names mentioned include Charles Ray, Sir George Grey, and Richard Hart Davis.

Australian Agricultural Company (Australian Office) deposit 6

  • AU NBAC N65
  • Deposit
  • 1824 - 1975

Company and station records including despatches and correspondence, station reports and stock returns, financial records, historical statistics and references collected by Jesse Gregson for his history of the company, Goonoo Goonoo office diaries, staff files and correspondence relating to salaries, annual reports, income tax working papers, property valuations, auditors' reports, memoranda and articles of association of subsidiary companies: Cooper River Company, Union Pastoral Investment Ltd, AA & P Holdings Ltd, Dark's Ice & Cold Storage Ltd; and maps.

Australian Agricultural Company

Australian Agricultural Company (Australian Office) deposit 4

  • AU NBAC 131
  • Deposit
  • 1824 - 1952

All types of company and station records including annual reports, financial records, parliamentary papers, deeds and related papers, legal records, industrial arbitration and court papers, General Superintendent's correspondence, ledgers, journals, cash books, wages records; wool, livestock and land returns for Bladensburg, Corona, Warrah, Sandycamp, Brewon, Caldervale and Headingly stations; land, leasing and valuation records for Newcastle Estate, Hamilton, Platt's Estate, Port Stephens Estate, Warrah Estate and Queensland pastoral leaseholds; miscellaneous printed material, photographs and plans. The deposit includes papers and transcript of proceedings of the Northern Collieries' Conciliation Board and Chairman's decision during the Hebburn Colliery dispute in 1909. Also in this deposit are directors' reports, minutes, financial records and correspondence, memorandum and articles of association, shareholder records, correspondence, lease agreements, mortgages, shares and wages records, station stock and staff returns for the following companies: Hebburn Limited, James McLeish Estates Ltd, Connor Doherty & Durack Ltd, Ivanhoe Grazing Company Ltd, Dark's Ice & Cold Storage Ltd and other associations involved with the Australian Agricultural Company.

Australian Agricultural Company

Australian Agricultural Company (London Office) deposit 3

  • AU NBAC 160
  • Deposit
  • 1824 - 1976

Australian Agricultural Company (AACo) records including minutes of meetings of the Courts of Directors, reports, financial records, share and shareholders' ledgers, stock and share registers, share and stock transfer certificates, correspondence; deeds, agreements and other legal documents between AACo and the Peel River Land and Mineral Company Ltd; records and working papers of subsidiary companies; records of Dark's Ice & Cold Storage Ltd including annual reports, balance sheets and accounts; station records including livestock returns and rainfall; and maps of Newcastle and surrounding district. The deposit also includes minutes, annual reports, auditors' reports and financial records of AA & P Joint Holdings Limited and Union Pastoral Investments Limited.

Australian Agricultural Company

Australian Agricultural Company (Australian Office) deposit 7

  • AU NBAC N75
  • Deposit
  • 1824 - 1984

Legal documents relating to the company's incorporation and title deeds; leases, deeds, land conveyancing records for stations and company land; correspondence, agreements, insurance papers, powers of attorney, coal papers and shares. The legal documents have been arranged into groups according to the company's properties; subsidiary companies including Connor Doherty & Durack Ptd Ltd, James McLeish Ltd, Northern Territory Pastoral Co Ltd and Cooper River Pastoral Company; powers of attorney (AACo and AA & P Joint Holdings Ltd); fire and wool insurance companies.

Australian Agricultural Company

Australian Agricultural Company microfiche deposit

  • AU NBAC M91
  • Deposit
  • 1 Nov 1824 - 19 Nov 1854

Microfiche copy of despatches from General Superintendent in New South Wales to the Court of Directors in London.

Australian Agricultural Company

Australian Agricultural Company (Australian Office) deposit 8

  • AU NBAC Z241
  • Deposit
  • 1824 - 1993

All types of company records of the Australian Agricultural Company and Peel River Land & Mineral Co including minutes, annual reports, despatches and correspondence, financial records, property valuations and staff returns, legal documents, seals, seal presses, printing plates for dividend and share certificates, keys, exhibition medals, newspaper cuttings, printed material, photographs and maps; station records consisting of monthly station reports, Goonoo Goonoo office files, papers relating to Mt House and Glenroy stations; and Muttama station records consisting of wool clip records, paddock book, daily journals and staff journals and diaries. Also in this deposit are financial records and papers relating to company subsidiaries.

Australian Agricultural Company

Australian Agricultural Company microfilm deposit 1

  • AU NBAC M1
  • Deposit
  • 1824 - 1949

Microfilm copies of correspondence and despatches between the New South Wales Office and the London Office of the Australian Agricultural Company 1824 - 1916, including confidential despatches 1876 - 1899. Also includes annual reports 1825 - 1949.

Australian Agricultural Company

Deeds and agreements

Includes share certificates (1824), sale of sheep (1869-71), horse and cattle and T Lockyer's furniture (1887), list of bank notes (1893), draft agreement between Associated Northern Collieries and Miners' Association of the Hunter River District, (1888), agreements with Crawford and McCray, for boring for coal (1898), with The East Greta Coal Mining Company Ltd, re Aberdare Railway (1906, 1911), with T and W Cowan for erecting woolshed at Windy (1901) and with James McLeish Estates re shares sales (1946), and legal opinions re Newcastle subdivision plans (1927).

Legal and related papers

Contents: A. Act (1824, 1830, 1846, 1853, 1857, 1873, 1881, 1912), Royal Charter 1824, Crown Grant 1847, By-laws 1873 B. NSW Bill to enable the AACo to construct a railway at Newcastle and employ thereon steam locomotive engines 1857, UK Bill for the AACo 1857, UK Canada Company's Act 1856, Bylaws 1873, Companies Act - First Schedule 1862, Act 1853, 1857, 1873, 1881, UK Finance Act 1894 C. Act 1892, Regulations 1953, Amended schedules 1912 D. Formation meeting (3 copies) E. Royal Charter (mss copy by JS Brickwood), Certificate of formal registration as a joint stock company 1845, Plan 1824 F. Papers relating to the purchase of the Coal Wharf at Miller's Point, Sydney 1846 G. Legal opinion as to the distribution of profits from land sales 1852 H. Correspondence concerning the 1846 Act and the formation of the Peel River Land and Mineral Company 1853 I. Papers re FL Ebsworth and the purchase of land at Port Stephens 1849 - 1856.

Elder Smith and Company Head Office deposit 1

  • AU NBAC 8
  • Deposit
  • 1825 - 1953

Minute books; correspondence regarding home and overseas trade; books of accounts; records of land sales; mortgages, taxes and assessments; correspondence and returns regarding wool business, staff and insurance; miscellaneous papers and some personal papers. Also includes records of Price Maurice & Co and Price Maurice Estates consisting of ledgers 1862-1897; wages book 1880-1895; manager's correspondence; and financial records of Mount Eba, Warrow and Pekina Stations.

Elder Smith and Company

Legal and related papers

Contents: J. Opinion on the reservation of minerals in conveyances 1852 K. Executors of Sir Mathew Ridley re shares 1853 L. Peel River Land and Mineral Company shares - James Norton, Walter Stevenson Davidson and John Henderson M. German emigrants' contracts 1853 N. Ship Edmond - damage to cargo 1856 O. Lease of Warrah to Clive and Hamilton 1856 - 1861 P. Platt's Estate 1861 Q. Report on Dunlop Station 1881 R. Original share certificates 1825.

Australian Agricultural Company microfilm deposit 2

  • AU NBAC M28
  • Deposit
  • 1827 - 1834

Microfilm copy of Sir Edward Parry's despatches to the Court of Directors, nos. 43-98 and secret no. 1, 1830-1833, and Parry's outwards correspondence to recipients in New South Wales, nos. 1-1107. Also includes a register of births and baptisms at Port Stephens 1827-1831.

Australian Agricultural Company

Manchester Unity, Victoria Metropolitan Lodges deposit

  • AU NBAC Z262
  • Deposit
  • 1828 - 1999

The deposit consists of records from the Head Office and Victorian metropolitan lodges including minutes, reports, conference papers and programme, war savings certificates, registers, correspondence, specifications and plans re MUIOOF Building, financial records, rules and regulations, cash books, visitors books, ledgers, newspaper cuttings, anniversary and souvenir records, membership registration books, records of sickness, declarations, funds remittance schedules, certificates, circulars, printed material, map, dispensations, photographs and presentation certificates. Also includes minute books of the Oakleigh United Friendly Societies Dispensary and printed material from friendly societies.

Colligwood District records include: Abbotsford Lodge (formerly Barkly Lodge); Boundary / Bundoora Lodge; Collingwood Lodge; Eltham Lodge; Hand of Friendship Lodge; Heidelberg Lodge; John Jordan / Fitzroy John Jordan Lodge; King George / Fairfield Lodge; Loyal Ivanhoe/Good Samaritan Lodge; Northcote Lodge; Reservoir/ Loyal Edward Lees; Preston / Preston John Jordan Lodge; Union Lodge; West Preston Lodge.

North Yarra District records include: Charles Whiting Junior Lodge; DA Bremmer Junior Lodge; Footscray Lodge; Newport Lodge; Solway Lodge; Sunshine Lodge; West Footscray / Yarraville / Jubilee Lodge; Williamstown Lodge; Wyndham / Werribee Lodge.

Port Phillip District records include: Albert Lodge; Australian Felix Lodge; Brittania Lodge; Broadford Lodge; Broadmeadows Lodge; Loyal Carlton Lodge; Cornucopia Lodge; Diamond Creek Lodge; Doutta Galla Lodge; Loyal East Brunswick Albion Lodge; Glenroy Lodge; Hope of Richmond Lodge and Industry Lodge (Amalgamated and named Richmond Lodge); Kensington Lodge; Kilmore Lodge; London Lodge; Loyal Australia Felix Lodge; Macedon Lodge; Melbourne Lodge; Merlynston Pride of the North Lodge; Pascoe Vale Lodge; Rose of Brunswick Lodge; Studley Lodge and Hope of Richmond Lodge (Amalgamated); Victoria Lodge; West Brunswick Lodge; Yarra Glen Lodge; Yering Lodge (later Yarra Glen).

Sale District: Toongabbie Lodge

South Melbourne District records inlcude: Boronia Lodge; Bentleigh Lodge (Moorabbin until 1953); Carnegie Lodge (formerly known as Patterson Lodge, name changed between 1933 and 1941); Chelsea Lodge; Cheltenham Lodge; Dunstan Lodge; Elsternwick Lodge/ Balaclava; Emerald Lodge; Frankston Lodge; Galatea / South Yarra Lodge; Hampton Lodge; Lodge of Good Intent; Loyal Armadale Lodge (formerly O J Orr); Loyal Cheltenham Lodge; Loyal Moorabbin Lodge (Bentleigh from 1953); Loyal Oakleigh Dunstan Lodge; Loyal Oakleigh Lodge; Loyal Prince Alfred Lodge; Mentone Lodge; Minerva / Middle Park Lodge; Mordialloc Lodge; Morington Lodge; Phillip Island Lodge; Port Melbourne Lodge; Prince Alfred Lodge; Prince of Wales / Balaclava Prince of Wales Lodge; Sandringham Lodge; Sommerville Lodge; Homes for the Aged Auxiliary Committee.

Warragul District records include: Dandenong Lodge; Drouin Lodge; Jindivick Lodge; Longwarry Lodge; Nerrim Lodge; Warragul Lodge.

Yarra Yarra District records include: Ashburton Lodge; Balwyn Lodge; Blackburn Lodge; Boroondara Lodge; Box Hill Lodge; Burwood Lodge; Camberwell Lodge; Charles Dalley / Croydon Lodge; District Auxiliary; Doncaster Lodge; Healesville Lodge; Kew Lodge; Kew William Wollard Junior Lodge; Lilydale Lodge; Mitcham Lodge; Powelltown Lodge; Surrey Hills Lodge; Tunstall Lodge; Warburton Lodge; Yarra Junction Lodge.

Manchester Unity Independent Order of Oddfellows

Australian Agricultural Company microfilm deposit 3

  • AU NBAC M32
  • Deposit
  • 1829 - 1834

Microfilm copy of three volumes of a journal written by Sir Edward Parry during his residence in New South Wales as Commissioner for the Australian Agricultural Company: vol. 1, 23 Dec 1829 - 19 May 1831; vol. 2, 20 May 1831 - 18 Mar 1834; vol. 3, 19 Mar 1834 - 1 Nov 1834.

Australian Agricultural Company

Australian Agricultural Company microfilm deposit 4

  • AU NBAC M40
  • Deposit
  • 1829 - 1834

Microfilm copy of letter book containing copies of letters sent by the Commissioner, Sir Edward Parry, to officers of the Australian Agricultural Company and others in the colony, 9 December 1829 to 8 March 1834, with index.

Australian Agricultural Company

Manchester Unity, Victorian Country Districts deposit

  • AU NBAC Z227
  • Deposit
  • 1830s - 2000

Minutes, reports, financial records, membership and admissions registers, night books, pence books, contribution books, records of sickness, records re declaration of marriage, age health and conformity, hospital fund registers, degree books, widows and orphans fund registration books, investment ledgers, letter books, photographs and certificates, and printed material re rules and laws in Victoria.

Bairnsdale District records include Cunninghame Lodge; Lindenow Lodge; Mitchell Lodge; Omeo Lodge; Orbost Lodge; Swifts Creek Lodge; Tambo Lodge.

Bendigo District records include Albert Lodge; Bendigo Lodge; Catherine Lodge; Darling Lodge; Earl of Hopetoun Lodge; Echuca Lodge; Goldminers Pride Lodge; Heart of Friendship Lodge; Heathcote Lodge; James Roe Lodge; Kerang Lodge; Kyabram Lodge; Marcorna Lodge; Pyramid Lodge; Sir Henry Barkly Lodge, Huntly; Sir Walter Scott Lodge, Elmore; Strangers Refuge Lodge; Swan Hill Lodge.

Castlemaine District records include A H Nicholl Jnr Lodge; Alexandra Lodge; Amhurst Lodge; Campbell’s Creek Lodge; Castlemaine Lodge; Carisbrook Lodge; Chewton Lodge; Clune Lodge; Coliban Lodge; Daylesford Lodge; Garibaldi Lodge; Hand of Friendship Lodge; Hepburn Lodge; Kyneton Lodge; Maldon Lodge; Maryborough Lodge; Newstead and Strangways Lodge; Prince of Wales Lodge; Strathlodden Lodge; Talbot Lodge; Woodend Lodge.

Corio District (Geelong) records include Apollo Bay Lodge; Barwon Grove Lodge; Belmont Lodge; Colac Lodge; Deans Marsh Lodge; Geelong Lodge; Inverleigh Lodge; Lara Lodge; Meredith Lodge; Norlane Lodge; Queenscliff Lodge; Southern Cross Lodge; Southern Star Lodge.

Hamilton District records include Border Lodge; Branscholme Lodge; Coleraine Lodge; Lake Wallace / Edenhope Lodge; Marquis of Lorne Lodge; Princess Alexandra / Penshurst Lodge; Princess Alice / Hamilton Lodge.

Ovens & Murray District include Beechworth Lodge; Benalla Lodge; Corryong Lodge; Euroa Lodge; King Valley Lodge; Loyal Shepparton Lodge; Mansfield Lodge; Myrtleford Lodge; Nagambie Lodge; Numurkah Lodge; Prince of Wales Lodge; Rutherglen Lodge; Seymour Lodge; Standard Lodge, Granya; Tallangatta Lodge / Tatonga Lodge; Walwa Lodge; Wangaratta Lodge (Junction); Wodonga Lodge; Yackandanah Lodge; Yarrawonga Lodge.

Port Fairy District records include Farmers Rest / Orford Lodge; Koroit / Prince Alfred Lodge; Port Fairy Lodge; Prince Albert Lodge; Prince of Wales / Portland Lodge; Villiers / Yambuck Lodge.

Sale District records include Diamond Jubilee / Rosedale Lodge; Latrobe / Sale Lodge; Loyal Heyfield Lodge; Maffra Lodge; Stratford Lodge; Toongabbie Lodge; Traralgon Lodge.

South Gippsland District records include Bass Valley / Nyora Lodge; Colliery / Korumburra Lodge; Foster Lodge; Leongatha Lodge; Lord Kitchener / Wonthaggi Lodge; Yarram Lodge.

St Arnaud District records include Berriwillock Lodge; Charlton Lodge; Culgoa Lodge; Prince Alfred / Dunolly Lodge; Sea Lake Lodge.

Sunraysia District records include Cardross Junior Lodge; Cardross Lodge; Diggers / Red Cliffs Lodge; Irymple Lodge; Merbein Lodge; Mildura Lodge; Murrayville Lodge; Ouyen Lodge; Robinvale Lodge; Underbool Lodge; Walpeup Lodge; Werrimull Lodge.

Warrnambool District records include Allensford Lodge; Mortlake Lodge; Timboon Lodge; Wimmera District; Dimboola Lodge; Horsham Lodge; Kaniva Lodge; Nhill Lodge; Pleasant creek / Stawell Lodge; Rainbow Lodge; Rupanyup Lodge; Stawell Lodge.

Manchester Unity Independent Order of Oddfellows

Richard Gilson Pacific Research papers on Samoa

  • AU ANUA 308
  • Series
  • 1830 - 1954

Research papers, drafts and notes on the Pacific Islands, with particular focus on the Cook Islands and Samoa relating to the publications Samoa 1830-1900, 1970 and The Cook Islands 1820-1950, 1980. Including material on Fiji, French Polynesia, Gilbert and Ellice Islands Colony (Kiribati), Niue and PNG. Papers relating to the German Administration of Western Samoa, translated into English by Mrs Trudi Newbury, and collected by R.P. Gilson from Archives New Zealand.

Gilson, Richard

Syd Butlin research papers deposit 2

  • AU NBAC Z199
  • Deposit
  • 1830 - 1982

This material derives mainly from S J Butlin's term as a Professor in the Economic History Department at ANU and is concerned with his work on Australian monetary and banking history and the history of the Reserve Bank of Australia. It includes research notes from letter books, correspondence and other material of the Bank of Australasia (1835-1951), the Bank of South Australia (1837-1892) and the Union Bank of Australia (1840-1951) and other banks, copies of documents from parliamentary papers and other sources in envelopes, card indexes, microfilms of original material and printed material including annual reports of banks, pamphlets and books. Also includes files relating to the formation and operations of the Economics Society of Australia (1928-1955).

Butlin, Sydney James Christopher Lyon

Results 1 to 100 of 225956