Green, Francis Clifton

Identity area

Type of entity

Person

Authorized form of name

Green, Francis Clifton

Parallel form(s) of name

Standardized form(s) of name according to other rules

Other form(s) of name

  • Frank Clifton CBE

Identifiers for corporate bodies

Description area

Dates of existence

1890 - 1974

History

Francis Clifton Green was born on 26 June 1890 at Mole Creek, Tasmania. He joined the Crown Law Department in 1909 and two years later was appointed clerk-assistant in the House of Assembly. On 2 September 1915 Green enlisted in the Australian Imperial Force; resumed work at parliament in October 1919; and transferred to the Federal parliament on 1 April 1921 as clerk of papers. In 1937 he became Clerk of the House of Representatives, Commonwealth Parliament. He retired in June 1955 and returned to Hobart. Green died on 12 September 1974 at New Town, Hobart.

Places

Tasmania

Legal status

Functions, occupations and activities

clerk; public servant

Mandates/sources of authority

Internal structures/genealogy

General context

Relationships area

Access points area

Occupations

Control area

Authority record identifier

Institution identifier

Rules and/or conventions used

Status

Level of detail

Dates of creation, revision and deletion

Entered from deposit description on 15 May 2012

Language(s)

Script(s)

Sources

Australian Dictionary of Biography, http://adb.anu.edu.au/biography/green-frank-clifton-10351 (accessed on 15 May 2012)

Maintenance notes

  • Clipboard

  • Export

  • EAC